Pierwszy film dokumentalny i proste metody na jego nakręcenie

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Filmy dokumentalne stanowią podstawę w kinematografii. Dobrze przedstawiona historia pozostaje na wiele lat. W tym gatunku filmowym możemy zaprezentować działania i sytuacje na różne sposoby. Przygotowanie tego typu filmu pozwala na opowiedzenie własnej historii.

Jeśli chcesz nakręcić swój film dokumentalny, ale nie masz odwagi, ten wpis jest idealny dla Ciebie. 

Co jest istotne w tym filmie?

Na początku najlepiej wszystko wstępnie rozpisać, ale pamiętaj żeby zostawić także trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz mocno trzymać się planu, lecz wstępne opracowanie poszczególnych kadrów na pewno ułatwi pracę.

Scenariusz i jego zalety

Scenariusz jest istotny wówczas, kiedy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tzw. lektor. Rozpisany tekst, który będzie odczytywany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką, jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia czy muzykę.

Jeżeli masz już scenariusz to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest trochę bardziej złożona, jeśli pragniesz zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami historii. Jest to nieco trudniejsze, ale do zrobienia :)

Sprzęt, który jest przydatny

Do stworzenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie cechowało się dużą dynamiką – przemieszczanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia ,jeżeli chodzi o czas – potrzeba lekkiego i mobilnego sprzętu.

Tak naprawdę potrzebujesz tylko tych kilku rzeczy wskazanych poniżej:

  • kamera, która wcale nie musi być najwyższej jakości, istotne jest, aby opanować jej obsługę do perfekcji przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – ważne jest, aby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw na pewno przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeśli masz dostęp do profesjonalnych programów to wspaniale, natomiast jeśli takiego dostępu nie masz, to w Internecie wyszukasz dużo darmowych opcji.

Ujęcia są ważne

Film dokumentalny, to gatunek, który pozwala na dowolność ujęć. Jako reżyser masz duży wpływ na wygląd zdjęć oraz w jakim klimacie zrealizujesz swój film. Istnieje wiele rodzajów, które można zestawić w całość - kręcenie z ręki, ze statywu, z zastosowaniem drona. Istotne jest, aby posiadać pewien plan lub pomysł. 

Cenna rada: nie ograniczaj się w nagrywaniu ujęć. W gatunku dokumentalnym występuje pojęcie, które oznacza "nagrywanie za dużo" i jest to tzw. „overshooting”. Zdecydowanie lepiej jest mieć więcej materiału niż mniej! 

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii