Horrory opowiadają o paranormalnych zjawiskach, jak też wielkim szaleństwie. Można w nich wyczuć lęk o życie, walkę o przetrwanie czy zobaczyć rzeczy, które normalnie w rzeczywistości się nie zdarzają. Często są to brutalne sceny dostarczające widzowi sporo adrenaliny i podniecenia. Od samego początku twórcy horrorów pragnęli dostarczyć ludziom mnóstwo skrajnych emocji, co z pewnością im się udało, patrząc na popularność horrorów do dzisiaj!
Jak jest główna istota horroru?
Horror to jeden z najbardziej wziętych gatunków literackich oraz filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą często oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne i straszne.
Kluczowy bohater to istne zło, które objawia się w przeróżnych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy dostrzec cały czas powtarzające się klimaty grozy, takie jak na przykład: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.
Rola horroru w dawnych czasach!
Początki horroru można już odnaleźć w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy jak „Gabinet figur woskowych” czy „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak na przykład film „Gabinet doktora Caligari” W latach 30. XX wieku horror był już dosyć rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym czasie dużo filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednakże szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. oraz 60. W tym czasie powstało wiele kiczowatych i krwawych ekranizacji, w czym prym trzymała brytyjska wytwórnia Hammer.
Lata 70. przyniosły trochę odejście od klasycznej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Kluczowym motywem tego gatunku jest destrukcja ciała człowieka, która stanowi metaforę niszczenia świata. Ostatni cykl przemiany horroru stanowiły filmy, typu „Wywiad z wampirem” bądź „Frankestein”, w których obcujemy z motywem odwrócenia klasycznego światopoglądu – przykładowo potworem okazuje się człowiek.
Dzisiejsze przedstawianie horroru!
W obecnym świecie filmy grozy odchodzą już od faktycznej grozy, czego przykładem są tematy gore, które kładą główny nacisk na sceny bestialstwa i wywołanie we widzu obrzydzenia. Przez masową produkcję horrorów, jest coraz mniej w nich strachu i lęku. Twórcy, którzy produkują filmy, prześcigają się jeden przez drugiego w pomysłach na wywołanie w ludziach szoku, co zmniejsza ich wrażliwość na doznaną krzywdę i przemoc!