Czytanie może być prawdziwą przygodą — poznaj wskazówki, jak zapamiętać wiedzę z lektury szkolnej!

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Wiedza z lektur szkolnych jest obowiązkowa i każde młode pokolenie musi przejść przez ten sam etap. Problem w tym, że dzieci nie są chętne do czytania książek! Jest to spowodowane mozolnym i ciężkim językiem, który sprawia, że dzieci nie rozumieją tego, co czytają oraz nie są w stanie zapamiętać treści. Jedynym powodem do czytania lektury jest lekcja, na której są pytani z wiedzy lub piszą sprawdzian! Sprawdź, jak sprawić, aby dziecko pamiętało więcej z przeczytanej książki!

Jak zadbać o ciszę i spokój na czas czytania lektury?

Do czytania nie zasiadaj z podejściem, że im szybciej, tym lepiej. Sprawi to, że zapamiętasz mniej drobiazgów oraz będziesz musiał czytać pojedyncze rozdziały jeszcze raz, a w najgorszym wypadku całą lekturę od nowa. Najlepiej zacząć ze stosownym zapasem czasu. Można już w wakacje letnie, czy we ferie zimowe przygotować sobie plan, którego mniej więcej chcemy się trzymać. Określić, jak dużo dni nam zostało, ile książek jest przewidzianych w materiale i ile stron możemy czytać dziennie.

Obecnie mało kto pozostaje bez swojego telefonu na dłużej niż trzydzieści minut, tymczasem w czytaniu lektur jest to istotne. Jeśli chcemy mieć jak najlepsze efekty oraz nie wracać do tych samych rozdziałów kilkukrotnie, musimy odłożyć telefon i rzeczy, które nas rozpraszają na bok. Pomoże nam to skoncentrować uwagę na czytaniu i tym samym zaoszczędzimy sporo czasu. Podobnie jest z domownikami. Nie każdy rodzic rozumie, że dziecko nie może w danej chwili pomóc w ogrodzie bądź w kuchni. Jeśli tego typu sytuacja się powtarza, powinno się zawsze przed czytaniem ogłosić członkom rodziny, że w tym momencie jesteśmy zajęci i musimy odłożyć obowiązki domowe na późniejszą porę.

Jak zadbać o efektywniejsze zapamiętanie lektury szkolnej?

Po przeczytaniu rozdziału możesz popatrzeć do opracowań lektur z objaśnionymi głównymi definicjami, w których sprawdzisz, czy wszystko poprawnie zrozumiałeś. Kiedy mamy więcej czasu, możemy przejrzeć biografię autora oraz materiały o czasach, w których żył oraz tworzył.

Wielu pisarzy umieszcza w swoich opracowaniach wydarzenia i emocje z nimi związane, które sami przeżyli. W związku z tym przeczytanie, chociaż krótkiej notatki o ich życiu, może posłużyć nam jako kolejne ułatwienie w zrozumieniu czytanego tekstu. Wskazane jest dowiedzieć się, czy nakręcono jakieś filmy na bazie książek, co także poniekąd może posłużyć za streszczenie i ułatwi kojarzenie postaci i miejsc akcji. Do ekranizacji zanotuj swoje uwagi oraz elementy, które zostały pominięte bądź odmienione.

Nie wiesz, jak utrwalić wiedzę z lektury? Zrób notatki!

Zakup zeszyt, który trzymaj stale pod ręką, gdy będziesz miał zamiar wziąć się za czytanie książki. Możesz zapisywać w nim kluczowe informacje jak imiona poszczególnych bohaterów, miejsca akcji bądź swoje przemyślenia. Może przedłuży to twoje zmagania z książką, ale z pewnością ugruntuje przeczytane wiadomości oraz uwierz mi, warto! Po zeszyt będziesz mógł zawsze sięgnąć, kiedy coś ci umknie.

Jak zachęcić dziecko do przeczytania lektury szkolnej?

Prawidłowym podejściem do dziecka, które nie chce czytać lektur szkolnych oraz unika ich jak ognia, jest zmiana jego nastawienia i odmienne spojrzenie na losy bohaterów opowieści. Można pokazać mu, że życie, a także wszystkie z nim związane emocje, jak smutki, zmartwienia czy radości postaci, ujawniają się w sposób intrygujący oraz mogą przynieść przygody porywające serce i myśli ucznia. Inną metodą jest przybliżenie książki jako oszałamiającego wyzwania!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii