Jak sobie radzić z połogiem?

Data dodania:
Ocena
0.00

Połóg jest czasem intensywnej regeneracji organizmu kobiety po porodzie. Nie należy on do najłatwiejszych. Zachodzi w nim szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm świeżo upieczonej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Jak odpowiednio o siebie zadbać w czasie połogu, aby przejść go łagodnie? Odpowiedź znajduje się w poniższym tekście!

Czym jest połóg?

Połóg to czas intensywnej regeneracji po porodzie. Podczas niego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian. Jak mówi definicja, połóg zaczyna się od momentu urodzenia dziecka do momentu powrotu narządu i kilku innych układu do formy sprzed ciąży. Czas ten często wiąże się z silnym zmęczeniem i spadkiem energii. Jeżeli chcesz jak najszybciej dojść do siebie, to powinnaś zadbać o swoje zdrowie i jak najwięcej wypoczywać. Podczas połogu nie należy uprawiać seksu. Trzeba za to szczególnie dbać o higienę intymną, ponieważ jednym z etapów tego procesu jest regeneracja dróg rodnych.

Jak długo trwa połóg?

Połóg zaczyna się po porodzie i trwa on około sześciu tygodni. Jeżeli jednak poród odbył się przez cesarskie cięcie, to może on ulec wydłużeniu. Czas trwania połogu można podzielić na trzy etapy:

  1. Połóg bezpośredni - pierwsza doba po porodzie,
  2. Połóg wczesny - pierwszy tydzień po porodzie,
  3. Połóg późny - od drugiego do szóstego tygodnia po porodzie.

Porady na czas połogu

Zmęczenie, niepokój, obawy czy fizjologia to normalne objawy pojawiające się w czasie połogu i nie należy się ich obawiać. Jest to szczególny okres, podczas którego należy odpowiednio dbać zarówno o swoje dziecko, jak i o siebie. Poniżej przedstawiamy więc kilka rad dotyczących połogu, abyś mogła szybciej dojść do siebie.

Wykorzystuj każdy możliwy moment na odpoczynek

Po porodzie nie załatwiaj od razu miliona spraw na raz. Rób tylko i wyłącznie to, co jest konieczne dla zdrowia Twojego i dziecka. Sama opieka nad maleństwem może okazać się bardzo wyczerpująca. Dlatego istotne jest, abyś wykorzystywała każdą możliwą okazję na odpoczynek. Staraj się więc odetchnąć wtedy, gdy Twoje dziecko śpi. Możesz się położyć w tym czasie do łóżka, lub usiąść w wygodnym fotelu i się wyciszyć.

Odżywiaj się zdrowo, ale nie stosuj żadnych diet

Podczas połogu jedz to, co lubisz (pod warunkiem, że nie są to niezdrowe rzeczy). Postaraj się, aby w Twoim codziennym menu nie pojawiało się za dużo smażonych, tłustych,  mocno przetworzonych i wysokokalorycznych dań. Oczywiście Twoje odżywianie w czasie połogu nie ma polegać tylko na jedzeniu owoców i warzyw. Istotny jest zdrowy rozsądek i nie objadanie się niezdrowymi posiłkami. Pamiętaj również o piciu odpowiedniej ilości wody - minimum dwa litry dziennie. Postaraj się wybierać naturalną wodę źródlaną.

Korzystaj ze wsparcia u bliskich

Zaangażuj ojca dziecka w opiekę nad maluchem - niech weźmie on na siebie większość spraw związanych z codziennym życiem w domu czy sprawy urzędowe, abyś ty mogła skupić uwagę na sobie i maluszku. W miarę możliwości skorzystaj również z pomocy bliskich Ci osób. Podczas połogu powinnaś być jak najmniej obciążona obowiązkami.

Zadbaj o swój komfort z majtkami menstruacyjnymi!

Po porodzie Twoja bielizna musi być przewiewna i komfortowa. W czasie połogu rany się goją, a resztki tkanek zostają wydalone w postaci odchodów płodowych. Kobieta pozbywa się również nadmiaru wody, co łączy się nie tylko z wydalaniem dużej ilości moczu, ale również nadmiernym poceniem się. W związku z tym potrzebna Ci przewiewna, wygodna i chłonna bielizna. WIMIN posiada w swojej ofercie majtki menstruacyjne. Wbrew swojej nazwie, nie są one przeznaczone wyłącznie do noszenia podczas miesiączki. Produkt ten został stworzony dla wszystkich kobiet, które w trudnym czasie potrzebują bezpieczeństwa, wygody i komfortu. Niesamowicie chłonne majtki menstruacyjne WIMIN idealnie nadają się na okres połogu.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii
Czym jest i jak leczy się boreliozę?
Data dodania:
Jak dbać o implanty zębowe?
Data dodania: