Dywaniki samochodowe to niby drobny element, a jednak tak ważny dla zachowania czystości w pojeździe. Ich odpowiednie dobranie wpłynie jednak nie tylko na estetykę, ale także na funkcjonalność auta. Jego nadrzędna funkcja to jednak ochrona wykładziny przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami i przemoczeniem. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące zakupu dywaników samochodowych oraz podpowiemy jak o nie dbać, by jak najdłużej nam służyły.
Jakie powinny być dobre dywaniki samochodowe?
Obowiązkiem kierowcy jest dobranie odpowiedniego typu dywaników do swojego pojazdu, by prawidłowo spełniały swoje funkcje przez długi czas. Najważniejszy jest ich wielkość.
Zbyt długie dywaniki samochodowe stwarzają istotne niebezpieczeństwo zwijania się, utrudniając bądź też nawet uniemożliwiając efektywne korzystanie z pedałów samochodu. To z kolei może spowodować niepokojące sytuacje w ruchu drogowym, np. nazbyt późne zahamowanie oraz wpadnięcie w poślizg.
Równie ważna jest jakość materiału, z którego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, bezproblemowy w pielęgnacji, odporny na wilgoć i zabrudzenia, oraz winien mieścić się w przystępnym przedziale cenowym.
Dywaniki do auta — guma czy welur?
Dobór dywaników samochodowych nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych ich cech, na przykład czy skutecznie pochłaniają wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób właściwy spełniały swoje zadania.
Przeważnie wybór pada na:
- dywaniki gumowe,
- dywaniki welurowe.
Popularność dywaników gumowych jest szczególnie duża w jesienno-zimowej porze roku. Perfekcyjnie radzą sobie z wilgocią i śniegiem wnoszonymi do auta. Te dywaniki samochodowe wyposażone są w wysokie ranty, które chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one nadzwyczaj łatwe w czyszczeniu oraz montażu, a w takim razie niezmiernie praktyczne. Jedyną ich skazą jest mało estetyczny wygląd i wydzielanie niemiłej woni w duszne dni.
Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one dużo przyjemniejsze dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach i odcieniach. Jednak tego rodzaju dywaniki źle sobie radzą z pochłanianiem wilgoci, a poza tym ciężko usunąć z nich wszystkie zabrudzenia i nieczystości. Wypada wybierać jedynie takie, które charakteryzują się dużą gęstością materiału.
Jak dbać o czystość dywaników samochodowych?
Zapewne każdy właściciel samochodu, zadawał sobie wiele razy pytanie, jak wyczyścić dywaniki samochodowe ewentualnie jak prać dywaniki welurowe. To dobre podejście. Nie warto czekać, aż dywanik całkowicie się zniszczy i będzie nadawał się już tylko do wymiany.
Dywaniki gumowe są znacznie bardziej wytrzymałe. Oczywiście mówimy o tych z wysokiej jakości gumy, a nie tych wykonanych z tzw. odrzutów, które szybko się przecierają. W celu wyczyszczenia takiego materiału wyjmujemy dywanik, układamy na płaskiej powierzchni bez piasku, zalewamy wodą z detergentem, na przykład płynem do naczyń i myjemy gąbką. Po wszystkim dywanik płuczemy pod bieżącą wodą.
Nieco bardziej skomplikowane wydaje się czyszczenie dywaników z weluru. Należy je w pierwszej kolejności porządnie odkurzyć. Jeśli jednak dywanik posiada trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia, należy wyprać go na przykład urządzeniem parowym.