Czego warto się dowiedzieć o zawodzie mechanika samochodowego?

Data dodania:
Kategoria: Motoryzacja
Ocena
0.00

Samochody obecnie są podstawowym wyposażeniem gospodarstw domowych. Używamy ich nie tylko do przemieszczania się, ale często też służą nam do pracy. Nawet najlepszy samochód się psuje, a dodatkowo trzeba oddawać je na regularne, obowiązkowe przeglądy. Nic więc dziwnego, że na rynku pracy poszukiwani są pracownicy warsztatów samochodowych. Dowiedz się o zaletach pracy mechanika samochodowego.

Obowiązki mechanika samochodowego w pracy

Przede wszystkim naprawa samochodów. Oczywiście to prawda, niemniej jednak to tylko wąski zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed przeprowadzeniem napraw fachowiec musi zdiagnozować usterkę. Czasami jego zadanie na tym się nie kończy.

Jak zostać mechanikiem samochodowym
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Mechanik musi współpracować z innymi pracownikami warsztatu, żeby warsztat działał sprawnie. Oprócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów, w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy i układ napędowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt diagnostyczny. Często też komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.

W jaki sposób wyszkolić się na mechanika samochodowego?

Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent na tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników to też samouki. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten element jest najistotniejszy.

Na jakie ryzyko w pracy narażony jest mechanik samochodowy  ?

Waga i rozmiary samochodów powodują, że mechanik przeważnie musi dopasować swoją pozycję ciała do wymaganych napraw. Mechanik bardzo często leży pod samochodem, stoi pod samochodem lub w kanale warsztatowym z głową odchyloną w górę albo pochyla się do przodu nad otwartą maską auta.

Mechanik musi mieć zdrowy kręgosłup, żeby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać dobrej kondycji i użycia znacznej siły. Musi bardzo uważać i zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło mu nóg.

Oprócz zagrożeń natury mechanicznej, środowisko pracy może być niesprzyjające również z innych powodów. Mechanik zawsze pobrudzi się w pracy. Paliwo, kurz, smary oraz oleje to substancje silnie uczulające alergików. Ważne, aby kandydat na to stanowisko miał pewność, że przebywanie w takich warunkach nie stanowi dla niego zagrożenia z powodów zdrowotnych.

Przed rozpoczęciem pracy w warsztacie pracownik musi poznać przepisy oraz zasady BHP. Zastosowanie się do nich ogranicza w znacznym stopniu wszelakie zagrożenia mogące pojawić się w czasie praktykowania zawodu mechanika.

Wskazane jest jeszcze przed rozpoczęciem pracy w warsztacie samochodowym, zapoznanie się z zasadami BHP. Przestrzeganie ich zapewnia bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko wystąpienia zdarzeń losowych podczas wykonywanej pracy.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Teodor Duda

Bardzo podziwiam osoby, które pracują w tym zawodzie.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii