Gry edukacyjne – jak wybrać odpowiednie gry i jak kontrolować dziecko w sieci?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

We współczesnym świecie nieustannie siedzimy z telefonami w ręku i klikamy non stop kolejne nagłówki. Komunikacja za pośrednictwem sieci poniekąd zastąpiła nam spotkania ze znajomymi. Czas, który spędzamy z rodziną, a zwłaszcza z dziećmi można spożytkować nieco lepiej, na przykład grając w gry edukacyjne. Tych w sieci nie brakuje. Warto regularnie korzystać z gier dydaktycznych, zwłaszcza że sporo z nich to gry bezpłatne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze gry dla dziecka?

Jakie plusy mają gry edukacyjne?

Przede wszystkim, dzięki nim nauka jest atrakcyjniejsza. Sprawiają, że mozolne uczenie na pamięć może zmienić się w miły czas spędzany wspólnie z całą rodzinom. Rozwijają kreatywność, przyswajanie reguł oraz zasad jak również samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Wiele młodych umysłów nie przywykło jeszcze do przegranych, a właśnie przez używanie gier dydaktycznych w ich codziennej nauce możemy to zmienić i przyzwyczaić, że w życiu nie zawsze się wygrywa i łatwo osiąga swoje cele. Sposób ten jest także niezawodny w nauce wytrwałości oraz cierpliwości jak również może pomóc w poznaniu swoich mocnych, oraz słabszych stron.

Następnym aspektem, z jakiej przyczyny powinno się wprowadzić gry edukacyjne do życia dziecka, jest nauka języków. Na rynku jest dużo produktów, jakie pomogą naszym dzieciom zachować w pamięci choćby nowe słówka w języku angielskim, co w przyszłości może zaprocentować. Wszystkie te plusy odnajdziemy w dobrze dobranej grze dydaktycznej, a co najlepsze, nauka zachodzi w szybkim tempie, bo tak naprawdę gramy, czyli się bawimy.

Jak zdecydować, która gra będzie najlepsza dla dziecka?

Podstawa to dobrać gry dostosowane do wieku. Nie tylko uchroni to nasze dzieci przed wulgarnymi treściami czy efektami nienadającymi się dla maluchów, ale również spowoduje, że nie rzucą jej w kąt po paru minutach. Nie możemy dać najmłodszym gry zbyt wymagającej, bo szybko się zniechęcą, a z drugiej strony zbyt prosta nie przyczyni się do chcianego efektu, czyli rozwoju dziecka.

Następna sprawa, to co nasze dziecko umie czynić dobrze, a czego nie. Jeśli umie już nazwać większa część zaprezentowanych mu zwierząt, to jak najbardziej odpowiednim pomysłem będzie przerzucić się na liczby. Jeśli widzimy, że nasza latorośl przyzwoicie sobie radzi z grami nastawionymi na naukę jednej naczelnej cechy, to może spróbujmy zaciekawić go grami ogólnorozwojowymi jak szachy lub sudoku.

Pamiętajmy także nie tylko o tym, co nasze dziecko umie, ale także co go interesuje. Jeśli mamy do czynienia z 5-letnim chłopcem, który uwielbia strażaków i wozy strażackie, to nie zmuszajmy go do zabawy samolotami, bo myślimy, że to najlepszy wybór, tylko wybierzmy właśnie tytuł, jaki odnosi się do jego upodobań. Jeśli pragniemy mieć po części z głowy niełatwy wybór, powinno się udać do sklepu elektronicznego z maluchem, gdzie razem z nim oraz sprzedawcą wybierzemy odpowiednią grę.

Jaki sprzęt należy posiadać do gry?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Na wszystkim można grać. W Internecie jest mnóstwo tytułów na każdy typ konsoli, komórki czy tabletu, że właściwie nie musimy wydawać olbrzymich pieniędzy, aby uradować naszą pociechę i w dodatku przyczynić się do jej szybszego rozwoju.

Jak rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w sieci?

Udostępniając dziecku sprzęt do grania, należy kierować się zasadą "ufaj i sprawdzaj". Niektórzy cyberprzestępcy logują się na popularne gry dla dzieci, aby właśnie tam nawiązywać z nimi relacje. W niektórych grach trzeba działać w grupie kilku użytkowników, współpracować, czy konkurować ze sobą. Wówczas łatwo namówić dziecko do rozmowy i zwierzeń, czy wejścia w podejrzany link. 

Wspólne zainteresowania w wieku dziecięcym, czy nastoletnim to dobre pole do rozmowy, która staje się narzędziem do realizacji ukrytych motywów. Skutki takich działań mogą być opłakane. Mowa tutaj nie tylko o pedofilii, ale także kradzieży danych osobowych, czy uzyskania przez złodzieja dostępu do prywatnych haseł.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Sylwia Kubiak

Gry edukacyjne to fajna sprawa. Jestem za kupowaniem ich.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii