Jaki strój należy ze sobą zabrać na wczasy w górach w okresie letnim?

Data dodania:
Kategoria: Sport i rekreacja
Ocena
0.00

Gdy wybierasz się na wycieczkę w góry letnią porą roku, to nie możesz zapomnieć o kilku ważnych kwestiach, które są niezbędne, aby pobyt był satysfakcjonujący i przede wszystkim bezpieczny! Jeżeli będziesz nieodpowiednio przygotowany, możesz doznać poparzenia słonecznego, odwodnienia organizmu bądź bolesnych odcisków na stopach. Poniżej opisujemy istotne elementy, które musisz ze sobą mieć w górach!

Kluczowe podczas letniej wycieczki w góry jest nakrycie głowy!

Do najistotniejszych elementów należy nakrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są uniwersalne chusty, standardowe czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które osłonią większą powierzchnię naszego ciała.

Zainwestuj w prawidłową odzież podczas wycieczki w góry latem!

Kolejnym istotnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najodpowiedniej by ubrania były przepuszczające, to znaczy oddychające. Kiedy intensywnie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. Zatem ważne jest odprowadzenie wilgoci, by nie schładzać ciała przykładowo mokrą koszulką. Odpowiednie na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna i dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. W wielu przypadkach wraz z latem nadchodzą bardziej obfite deszcze, stąd powinno się spakować również kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Przede wszystkim przydatne są te z dodatkowym systemem wentylacji, np. w postaci dłuższych zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze. Co do wodoszczelności, jest zależna od parametrów poszczególnych membran. Zwykłe kurtki softshellowe mogą nie wytrzymać mocnych opadów deszczu, gdyż są pokryte jedynie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Wskazane jest zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Znajdź właściwe buty, które będą w sam raz, podczas leniej wycieczki w góry!

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Z reguły większość osób radzi, by wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to natomiast konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt uciążliwe trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w której przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelkiego rodzaju klapek bądź lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia a przede wszystkim będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie ścieżki możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest bardzo wygodne ze względu na dobre dopasowanie do stopy oraz solidne podeszwy. W trakcie chodzenia ochraniają nasze nogi przed skręceniami i upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co na dodatek chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę obuwie z wyższą cholewką, zastanówmy się nad wyborem tych z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest nadzwyczaj ważna, kiedy przechodzimy przez kałuże czy strumyki lub zwyczajnie zacznie siąpić deszcz.

Okulary przeciwsłoneczne – niezbędna część letniej wycieczki w góry!

Okulary przeciwsłoneczne to niezaprzeczalnie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. W takim przypadku jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które są do nas dopasowane i nie będą zjeżdżać z nosa podczas aktywnego marszu.

Kiedy wybierasz się w góry latem, to zadbaj o właściwy plecak!

Kiedy wybierasz się w góry latem, pamiętaj o zakupie stosownego plecaka, który bardzo ułatwi Ci wyprawę na górski szlak. W plecaku zmieścisz kurtkę przeciwdeszczową, mapę, jedzenie i picie. Niektórzy turyści pojawiają się w trasie z reklamówką w ręku, co jest nieodpowiednie. Przy wyborze plecaka zadbaj o to, aby był sztywny, a także miękki. Z pewnością poprawi to Twój komfort chodzenia. Dobrze, aby posiadał wentylację, która będzie niezbędna w cieplejsze dni!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii