Wybór drzwi zewnętrznych - podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Drzwi zewnętrzne domu spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim są jego wizytówką. Skrzydło powinno nie tylko dobrze wyglądać, ale także chronić od zimna, hałasu oraz włamania. W poszukiwaniu idealnych drzwi wejściowych można natknąć się na bardzo wiele informacji dotyczących koloru, fasonu, materiału, rozmiaru, czy parametrów skrzydła. Jak nie pogubić się w gąszczu tych informacji? Które cechy drzwi są bezwzględnie ważne, a które można pominąć? W tym artykule postaramy się uporządkować całą wiedzę, aby wybór drzwi dla nikogo nie stanowił problemu.

Drzwi zewnętrzne – istotne kwestie

Aby drzwi zewnętrzne były praktyczne oraz wygodne w codziennym użytkowaniu, ich wielkość nie powinna być mniejsza aniżeli 90 cm. To niezmiernie ważne, jeżeli pośród lokatorów jest osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub ewentualnie planowane jest wnoszenie, lub wynoszenie mebli.

Funkcjonalność drzwi jest w następstwie tego najistotniejsza również ze względów bezpieczeństwa. Mechanizm działania musi być pewny oraz regularnie sprawdzany.

Z jakiego materiału powinny być drzwi wejściowe?

Przeważnie wybierane drzwi wejściowe do domu bądź też mieszkania wykonane są z:

  • drewna,
  • stali,
  • PCV,
  • aluminium.

Drzwi zewnętrzne wykonane z drzewa przynależą do jednych z najdroższych, lecz też bardzo solidnych. Do ich produkcji używa się sosnę, mahoń, dąb oraz meranti. Rama oraz ościeżnica wykonane są z klejonki drewnianej, a skrzydło pokrywa się płytą wiórową, HGF lub ewentualnie sklejką. Cechują je niezwykle porządne parametry cieplne.

Drzwi wykonane ze stali są najczęstszym wyborem z uwagi na ich solidność, odporność na uszkodzenia i przystępność cenową. Ramę wykonuje się z drewna czy też stali i pokrywa arkuszami blachy. Ich właściwości cieplne są nieco gorsze, ponieważ trudno jest je ocieplić.

Z kolei dobre parametry cieplne mają drzwi zewnętrzne wykonane z PCW. Są bardzo popularne i dużo tańsze. Bez trudu można dopasować je do bramy garażowej, okien lub zewnętrznych rolet.

Najdroższym typem drzwi są te wyprodukowane przy użyciu aluminium. W większości wypadków można je spotkać w budynkach użyteczności publicznej. Jednak coraz częściej znajdują się w ofertach dla domów jednorodzinnych.

Drzwi wejściowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na co zwracać uwagę wybierając drzwi zewnętrzne? Przede wszystkim na materiał, z jakiego są wykonane. Porządny surowiec nie tylko przez wiele lat pozostanie w nienaruszonym stanie, ale przede wszystkim spełni ważne funkcje — termoizolacyjną i akustyczną. Ważną kwestią są także właściwości antywłamaniowe drzwi zewnętrznych.

Aby można było uznać je za bezpieczne, powinny mieścić się w co najmniej 3 klasie z 6 możliwych. Ostatnią kwestią jest wymiar drzwi. Niektórzy stawiają na te małe, klasyczne, inni zaś poszukują modeli dwuskrzydłowych. Bardzo wielu producentów decyduje się obecnie na wprowadzenie możliwości wykonania drzwi na wymiar, dostosowanych jednocześnie do potrzeb klienta. 

 

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii