Najlepsze rady, które pomogą ci wybrać dywan do mieszkania

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Kiedyś nikt nie był w stanie wyobrazić sobie domu bez dywanu. Dzisiaj, choć czasy nieco się zmieniły, wielu z nas nadal wybiera je jako element wystroju wnętrz. Lubimy je, ponieważ możemy bez obaw eksperymentować i wybierać te o żywych kolorach, kontrastujących ze ścianami, lub kupić stonowane, podkreślające kolor pomieszczeń. Co możemy zrobić, żeby odróżnić te dobre jakościowo od kiepskich? Oto kilka praktycznych porad.

Który materiał dywanu będzie najlepszy?

To, z jakiego materiału powinien być kupowany przez nas dywan, zależne jest od jego przeznaczenia. Do pomieszczenia reprezentacyjnego bądź sypialni w największym stopniu pasować będzie dywan jedwabny lub jedwabno-wełniany. Jedwab posiada właściwości hipoalergiczne oraz antystatyczne. Dzięki temu idealnie sprawdzi się u alergików. Prócz tego wspaniale błyszczy, łatwo go oczyszczać oraz ogrzewa podłogę nie gorzej niż dywany wykonane z wełny.

Wełna jako materiał na dywan sprawdzi się świetnie w pomieszczeniach, po jakich często się chodzi. Jego zalety uwydatnią się w przedpokoju i pomieszczeniach, w których umieszczone jest ciężkie umeblowanie. Wełna charakteryzuje się dużą sprężystością i nie ulegnie odkształceniu pod wpływem nacisku. Bardzo dobrze izoluje i wpływa na regulację wilgotności. Właściwym miejscem na wełniany dywan będzie również pobliże łazienki bądź drzwi tarasowych.

Nie zaleca się wykorzystywania dywanów z materiałów syntetycznych w często uczęszczanych pomieszczeniach. Mogą one powodować uczulenie domowników oraz wydzielać niebezpieczne dla ludzi substancje.

Jak wybrać idealny rozmiar dywanu?

Wielkość dywanu umieszczonego w pokoju ma wpływ na wizualny odbiór powierzchni. Ogólna zasada mówi, aby utrzymać minimum 20 cm odstępu między dywanem a ścianą. Nie będzie on wtedy optycznie zmniejszał pokoju. Dywan może znajdować się pod meblami. Jest on w tej sytuacji ochroną przed zarysowaniem podłóg. Wskazane jest rozważyć zakup kilku mniejszych dywanów i umieścić je w różnych miejscach twojego pokoju. Na przykład pod większymi meblami.

Dopasowanie najlepszego koloru i kształtu dywanu

Rozkład i forma dywanu nie powinny być przypadkowe. Najlepiej kiedy ma on kształt analogiczny do kształtu pomieszczenia. Położony względem ścian powinien być tak, żeby nie dzielił pomieszczenia na dwie części. W pomieszczeniu na planie kwadratu najlepiej sprawdzi się kwadratowy dywan. Można też pobawić się ustawianiem mebli i w ten sposób pozornie zmienić kształt. Wówczas wybrać można dywan o podobnym obrysie.

Bez względu na to, czy myślimy o ogromnym dywanie, czy jedynie małym dywaniku, wybierając go, warto mieć na uwadze kilka aspektów. Przede wszystkim, dobrze spojrzeć na pokój, w którym chcemy go położyć, sprawdzić, jaki kolor będzie dobrze współgrał z odcieniami ścian i mebli, które już mamy. Możemy wybrać taki, który będzie z nimi kontrastował lub je dopełniał. Kolejnym krokiem jest określenie, czy w domu są dzieci lub zwierzęta. Posiadaczom czworonogów poleca się zakup dywanu w kolorze podobnym do sierści pupila, dzięki czemu nie będzie ona na nim tak bardzo widoczna. Jasne dywany podkreślą urok przestronnych wnętrz, do których wpada dużo słońca. Dzięki temu staną się bardziej eleganckie i przytulne.

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 1
Ryszard Błaszczyk

Posiadam psa i nie mogę mieć w domu dywanów bo gromadzi dużo bakterii i sierści.

0 0
Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii