Jak nie narobić sobie kłopotów w trakcie zakupu nieruchomości?

Data dodania:
Kategoria: Nieruchomości
Ocena
0.00

Jeśli decydujesz się na kupno domu, to weź pod uwagę kilka istotnych kwestii, które zaoszczędzą Ci nerwów i czasu w przyszłości. Zakup nieruchomości jest procesem długotrwałym i zazwyczaj męczącym. Do tego dochodzą wydatki, które są przeogromne. Z racji tego, wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego z banku, który będzie trzeba spłacać latami. Toteż w związku z tym warto zapoznać się z naszymi radami, które uchronią Cię przed niemiłymi skutkami!

Dowiedz się, czy prawny status domu, który zamierzasz kupić, jest uregulowany!

Pierwsza i niesłychanie istotna rzecz – zawsze sprawdzaj stan prawny nieruchomości! Dzięki temu zdobędziesz pełne przekonanie, że dom zbywany jest legalnie i np. nie zostanie ukryta współwłasność kogoś z rodziny sprzedającego. Jeśli cokolwiek wyda Ci się podejrzane, to skonsultuj to z fachowcami. Możesz też skorzystać z usług dobrze ocenianego i wypróbowanego biura nieruchomości, w takim przypadku transakcja będzie o wiele bezpieczniejsza.

Zwróć uwagę na lokalizację domu, który chcesz kupić!

W większości wypadków nabywa się jeden dom w ciągu całego życia, zatem konieczne jest dokładne namyślenie się nad wyborem i wybiegnięcie trochę w przyszłość. Dlaczego? Jeżeli dom ma nam służyć przez resztę życia, należałoby przemyśleć jego lokalizację, czy zawsze będzie dla nas właściwa, jak również zastanowić się, czy będzie dla nas wygodny na starość. Jeżeli planujesz powiększyć rodzinę, to także trzeba mieć na uwadze przy planowaniu rozmieszczenia pomieszczeń. Z myślą o dzieciach, możesz również sprawdzić rozmaite opcje dostępu do większego miasta bądź rozlokowanie sklepów i punktów usługowych. Pamiętaj, że atrakcyjna cena domu z reguły jest związana z jakimiś niedogodnościami, np. w okolicy przewidywana jest budowa drogi szybkiego ruchu, co automatycznie będzie wiązało się z większym hałasem. Zwróć dodatkowo uwagę, w jakiej odległości jest sklep spożywczy, ponieważ dla niektórych kilkudziesięciominutowa eskapada po zakupy może być dużym kłopotem. W dzisiejszych czasach obecność chociażby małego sklepu spożywczego w danej miejscowości jest już podstawą, ale jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez świeżych bułek – wskazane jest się upewnić w tej kwestii.

Jaki jest stan techniczny nieruchomości, którą zamierzasz kupić?

Dokładnie obejrzyj, w jakim stanie znajduje się posiadłość. Czy w domu nie ma grzyba na ścianach? Czy wszystkie instalacje funkcjonują? Czy dach jest w dobrym stanie? Naturalnie z wieloma awariami oraz problemami możesz sobie poradzić, a dom przygotować według swojego gustu, jednak wszelkie stwierdzone wady są też przesłanką do negocjacji ceny. Możesz na wejściu zaplanować dodatkowe koszty, które przyjdzie Ci pokryć, aby zamieszkanie w domu było możliwe.

Przekonaj się, jacy są sąsiedzi?

Dużo osób prawdopodobnie nie weźmie tego pod uwagę, ale powinno się pokręcić po okolicy przez jakiś czas. Poznaj sąsiadów oraz sprawdź, czy za płotem nie będziesz mieć towarzystwa, które będzie uciążliwe do przyjęcia. Spory sąsiedzkie są niestety niezwykle częste. Jeżeli zauważysz, że coś Cię może denerwować już na samym początku, to może wskazane jest rozważyć niemniej rezygnację z zakupu domu w danej okolicy. Na przykład, uporczywe wzywanie policji z powodu zakłócania ciszy nie będzie dla nikogo przyjemne, a cała sprawa może się nawet skończyć w sądzie. Ponadto mieszkanie obok osób, których się nie cierpi, stanie się prawdziwą katorgą po pewnym czasie.

Umowa pisemna nawet na meble i sprzęt!

W momencie, kiedy już wybrałeś swój idealny dom, to przyszedł czas na zakończenie zakupu. Jest jeszcze jedna sprawa, o której warto pamiętać. Mianowicie chodzi o sprzęt i meble, które dotychczasowy właściciel postanowił zostawić w domu. Należałoby podpisać umowę na taką okoliczność, ponieważ często zdarza się tak, że poprzedni właściciel wycofuje się z danego słowa i nowy nabywca zostaje bez niczego!

Tagi
Oceń Artykuł
Komentarze
Wszystkich: 0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak Artykułów