Wielu właścicieli domów z ogrodem marzy o własnym basenie. Kiedyś basen przy domu uchodził za symbol luksusu. Dziś mamy na rynku nowoczesne technologie i szeroki wybór materiałów, dzięki którym marzenie to można stosunkowo łatwo zrealizować. Wbrew pozorom wcale nie trzeba posiadać ogromnej powierzchni ziemi, aby zbudować przydomową pływalnię. Sprawdź, z czym będziesz musiał się zmierzyć, chcąc zbudować basen w swoim ogrodzie?
Wybór projektu basenu dla Twojego ogrodu
Pierwszą czynnością, o którą powinniśmy zadbać, jest wybranie odpowiedniego projektu. Jeśli posiadamy takie kwalifikacje, możemy go sami nakreślić, wyszukać gotowy w Internecie, bądź kupić w biurze projektowym. Jeżeli nie chcemy zatonąć w kosztach oraz strzępić nerwów, to powinniśmy zadbać o skuteczny system nalewania i odprowadzania wody.
Zastanówmy się teraz miejscu, ile osób będzie z niego korzystało oraz do czego basen będzie stosowany (pływanie, skoki, nurkowanie). To ułatwi nam zastanowienie się nad wielkością zbiornika oraz jego przeznaczeniem. Pamiętać trzeba, że baseny ponad 30 metrów kwadratowych trzeba zgłosić oraz dostać pozwolenie na budowę, bowiem gdy tego nie uczynimy, prawdopodobne jest, że znajdziemy w skrzynce pismo o nakazie rozbiórki.
Usytuowanie basenu - Idealne miejsce na basen w ogrodzie?
W tym miejscu powinno się zdać sobie sprawę z tego, że jeśli basen ogrodowy będzie konstruowany w czasie budowy domu i ogrodu, zdołamy oszczędzić dużo pieniędzy na pracach powiązanych z wykopami. Z całą pewnością poszukujmy miejsca nasłonecznionego, żeby ustrzec się konieczności podgrzewania wody, a także lokalizacji z dala od roślinności takiej jak drzewa oraz krzewy. Umożliwi nam to uchronić wodę w basenie przed zanieczyszczeniami w postaci liści oraz gałązek.
Kolejną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić na naszym terenie, jest ocena poziomu wód gruntowych. Dzięki temu możemy ustrzec się zniszczenia naszej konstrukcji, gdy parcie gruntu zwiększy się podczas zimy. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie funduszy jest zainwestowanie we własną studnię, która zagwarantuje stały dostęp do bieżącej wody i najlepiej, gdyby zlokalizowana była jak najbliżej naszego basenu.
Wykończenie i zabezpieczenie basenu
Mamy do wyboru różne warianty wykończenia niecki basenu. Wszystko zależy od wybranej technologii budowy. Może to być folia PCV, którą wyłożymy basen betonowy. Dobrym pomysłem wykończenia basenu są także płytki ceramiczne, czy szklana mozaika. Nie należy zapominać także o wykończeniu obrzeży basenu materiałami antypoślizgowymi.
Należy pamiętać także o zabezpieczeniu pokrycia basenu w formie zwijarki. Zapobiegniemy w ten sposób zanieczyszczeniu wody oraz utracie ciepła. Do nieco bardziej zaawansowanych technologii budowy basenów zaliczamy także ruchome dno. Jest to dodatkowa atrakcja basenów przydomowych, która ucieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci.